Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Video cestovanieGet the Flash Player to see this player.


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Sicília Tlačiť E-mail

Miesto pre vašu reklamu za najlepšie ceny

Etna

 

Najvyššia aktívna sopka Etna je najlepšie prístupná od Europa Catania. Na vrchole tejto 3269 metrov vysokej hory je observatórium, ktoré sa zaoberá skúmaním erupcií a zemetraseniami. Tie tu spolu s lávou za mnoho rokov zabili tisíce ľudí. Pri jej poslednom výbuchu v roku 2002 našťastie nikto nezomrel, ale odvtedy už sopka nie je prístupná lanovkou ani džípom. V Európe je iba niekoľko činných sopiek a všetky sa nachádzajú v oblasti Stredozemného mora. Sopka Santorini v Grécku je už dlho nečinná, avšak nie je vyhasnutá. Ďalšie 4 vypúšťajú dym v Taliansku, Stromboli a Vulcano sú blízko Etny a hrozia ľuďom z Liparských ostrovov patriacich k Sicílii. Vezuv, ktorý pochoval Pompeje, sa týči nad Neapolom. Je zaujímavé pozorovať kreatívnu silu a vitalitu človeka či prírody. Na stvrdnutom popole sa každý rok objavujú nové vinice a stromy, ktoré pomáhajú zabudnúť na katastrofy.

Campofelice di Roccella

 

Mestečko Campofelice di Roccella je naozaj takým prístavom, aký ukrýva vo svojom názve (v preklade prístav šťastia pod skalou). Ako celý ostrov Sicília aj toto mestečko v provincii Palermo stvárňuje jednu nádhernú botanickú záhradu. Okrem azda nikde nekončiacich viníc tu tiež rastú citrusy, kaktusy, paradajky alebo olivy. Atrakciou mesta je aj osemhranné Námestie Piazza Garibali, kde nechýbajú aktivity a atrakcie v spojení s hudbou, tancom, ale aj ochutnávkou vín. Najzaujímavejšou pamiatkou je aj tak Kostol Chiesa Madree a hrad Torre Roccella zo 14. storočia stojaci na pláži. Kedysi ho postavili Arabi, no časom sa využíval ako vojenské obranné miesto. Nechýbajú ani zvyšky pôvodného divadla s gotickými oknami.

Palermo

 

Palermo, hlavné mesto na severozápade Sicílie a aj hlavné mesto provincie Palermo, sa rozkladá na ploche 158 km2 a žije tu okolo 675 000 obyvateľov. Hoci bolo založené Feničanmi, práve Gréci mu dali pomenovanie Panormos. Je to známe 2700 rokov staré historické a kultúrne stredisko v južnom Taliansku, kde sídli univerzita aj arcibiskupský úrad. Tiež je sicílskym hlavným priemyselným a obchodným centrom. Medzi hlavné priemyselné odvetvia sa zaraďuje cestovný ruch, služby, obchod i poľnohospodárstvo. Okrem toho tu bolo vybudované medzinárodné letisko. Palermo sa pýši horúcim letným stredomorským podnebím. Zimy sú tu mierne a vlhké, letá horúce a suché – je jedným z najteplejších miest v Európe s priemernou ročnou teplotou 18,5 ° C. Turistov láka do mesta okrem priaznivých teplôt predovšetkým gastronómia, reštaurácie, románske, gotické a barokové kostoly, paláce či rôzne historické budovy, bujarý nočný život a dobrá hudba. Hlavná ulica Via Vittorio Emanuelle dostala pomenovanie podľa talianskeho kráľa. Dá sa po nej dostať k pýche Palerma – k najkrajšej stavbe v celom meste, k palermskej katedrále. Štýl tejto stavby nesie v sebe moslimské, gotické, renesančné i moderné prvky, čo vytvára dokonalú príťažlivosť. Za pozornosť ďalej stojí Námestie Quattro Canti (Námestie štyri rohy), kadiaľ sa dá dostať na Námestie Piazza Pretoria, v blízkosti Palazzo dei Norman nájdeme zasa Kostol San Giovanni degli Eremiti. Pozoruhodným príkladom normanskej architektúry je cirkevná stavba San Cataldo na centrálnom Námestí Piazza Bellini. Jednou z popredných pamiatok Palerma je bez pochýb Teatro Massimo – najväčšie divadlo v Taliansku. Ďalšou pamiatkou na históriu je Zisa, lovecký zámoček normanských kráľov z 12. storočia. Dnes je v ňom galéria islamského umenia. Palermo je miesto so širokým spektrom nákupných možností, dá sa tu kúpiť všetko od starožitností, keramiky až po originálne talianske šperky.

Erice

 

V horách nad mestečkom Trapani založenom Kartágincami leží Erice. Staroveký názov bájnej hory vysokej 750 metrov bol Eric a mestečko na nej usadené malo v antike dôležitú úlohu. Pre námorníkov plávajúcich okolo Sicílie bolo významným orientačným bodom. Oblohu nad týmto miestom často zakrýva hmla a dažďové mraky. Tunajšia Citadela bola zrejme postavená na mieste bývalej svätyne za použitia jej kameňov. Sú tu dve stredoveké pamiatky: Castilo Pepuli a Castilo di Venere - Venušin chrám. Dnes je už ťažké zistiť, kde jeden končí a druhý začína. Za dobrého počasia je odtiaľto pekný výhľad na pevnosť, v diaľke tiež vidíme Montana Grande. Erice je dnes častým cieľom výletníkov, ktorí sa sem dostanú buď lanovkou, alebo autom z Trapani. Mestečko obklopené hradbami nie je príliš veľké, no jeho uličky sú také kľukaté a úzke, že sa v nich dá ľahko stratiť. Erice si privlastňuje Garibaldiho ako vlastného hrdinu, čo dokumentuje aj pamätník na stene radnice. Okolie je známe svojimi soľnými poliami, námorníci a lovci tuniakov, pokiaľ však zrovna nie je rybárska sezóna, vás radi zavezú z ostrova Trapani na Egadské ostrovy. V jednej jaskyni na ostrovčeku Levanzo môžeme dokonca vidieť nástenné kresby, ktoré patria k najstarším dôkazom ľudskej existencie. No a sicílske sladkosti, zvlášť dezerty s mandľami, sú preslávené a veľmi chutné.

Monreale

 

Monreale ležiace osem kilometrov od hlavného mesta ponúka celkom odlišný druh krásy. Ťažko povedať, či je krajšia a zaujímavejšia katedrála postavená Viliamom II. alebo krížová chodba benediktínskeho kláštora - jedného z najuctievanejších talianskych pamiatok. Jeho krása podľa odborníkov predčí aj Vatikán. Hra svetla a tieňov počas dňa len zvýrazňuje farby a architektúru budov. Rozličné farby vytvorené rôznymi spôsobmi opracovaní 228 stĺpov, rezby a mozaiky, to všetko robí toto mesto nezabudnuteľným. Fontána zdobiaca stred stĺpovej siene je obľúbená u turistov aj fotografov a jej detaily môžeme obdivovať takmer donekonečna. Santa  Maria La Nuova z roku 1174 je najkrajším normanským klenotom na Sicílii. Vnútorný priestor katedrály s rozlohou 2x140 metrov je rozdelený dvoma radmi starorománskych stĺpov na tri lode. V hlavnej lodi oddeľuje svätyňu víťazný gotický oblúk. Postranné lode vďaka tvaru vnútorných stien vytvárajú tvar písmena T. Podlaha je vydláždená mramorom a hlavnú loď pokrývajú mozaiky s výjavmi zo Starého a Nového zákona.

Ostrov Vulcano

 

Najjužnejším zo siedmich obývaných Eolských ostrovov je práve ostrov Vulcano. Už samotný názov vypovedá o tom, že je vulkanického pôvodu, ako aj všetky Liparské ostrovy. Okrem vyhľadávaných pláží s čiernym pieskom a veľmi teplých rádioaktívnych termálnych prameňov tu nájdeme ešte exotickú prírodu, bahenné jazierko s liečivými účinkami. Turisti sem taktiež chodia obdivovať už polovyhasnutý, 391 m vysoký kráter Vulcano a menší kráter Vulcanelo. Obľúbené sú aj takzvané prírodné vírivky – z mora vyvierajúce termálne pramene. Neváhajte a vydajte sa preto na výlet k bahennému jazierku či ku kráteru Vulcana, rozhodne to stojí za to.

Messina

 

Keď sa povie Messina, každý si vybaví Messinskú úžinu a takzvanú bránu k Taliansku. Ide o významný námorný prístav, odkiaľ odchádzajú trajekty na Apeninský polostrov. Aj keď bolo toto 2 500 rokov staré mesto takmer zničené dvoma katastrofami, zemetraseniami v rokoch 1783 a 1908, tiež bombardovaním počas II. svetovej vojny, nemôže sa pýšiť toľkými pamiatkami ako jeho susedia. Za návštevu stojí Kostol San Francesco pomenovaný po sv. Františkovi z Assisi. Pred ním stojí jeho socha v životnej veľkosti otvárajúca nám svoju náruč. Katedrála Rogera II. v Messine sa zaraďuje medzi najkrajšie pamiatky. Tunajšie najstaršie astronomické hodiny na svete nie sú také staré, ako by sa mohlo zdať. Vyrobené boli v roku 1933. Figúrky každých 30 minút ohlasujú plynúci čas zvonkohrou. Z 15. a 16. storočia sa zachovali 3 staré brány s niekoľkými gotickými sochami, zvyšok zničilo zemetrasenie a bomby. Na číselníku astronomických hodín môžeme pozorovať zmeny mesiaca a hviezd. Interiér je výsledkom renovácie po II. svetovej vojne, pôvodné sú antické stĺpy, oltár z roku 1628, niektoré hrobky a mozaiky zo 14. storočia. Romantická atmosféra Sicílie inšpirovala viacerých umelcov: sochárov, maliarov a, samozrejme, básnikov.

Segesta

 

Na Sicílii možno nájdeme viac nedotknutých gréckych miest, kostolov, svätýň a divadiel než v samotnom Grécku. Segesta bola gréckym mestom pôvodných obyvateľov. So svojím odvekým nepriateľom zviedla niekoľko krvavých bojov. Aj cez vojny a plienenie Arabmi a Rimanmi tu zostali dve významné pamiatky. V treťom storočí pred naším letopočtom vzniklo divadlo, ktoré nikdy nebolo prestavané, a tak si svoj grécky sloh zachovalo dodnes. Jeho architekti ho zakomponovali do krajinnej scenérie. Keď si sadneme na lavičky v polkruhových radoch, otvorí sa pred nami impozantný výhľad na hory a na záliv Caste la Mare. Talianska televízia odtiaľto často vysiela koncerty vážnej hudby. Jednoduchosť a monumentálnosť starovekého chrámu podobnému tomu v Aténach je ohromujúca. Jeho portál je podopieraný 36 takmer nedotknutými hnedými stĺpmi v dórskom slohu. Archeológovia sa domnievajú, že kvôli invázii z Kartága nebol nikdy dokončený.

Mondello

 

V mestečku Mondello, ktoré je vyhľadávané hlavne rekreantmi, sa nachádza veľa luxusných elegantných víl. Tunajší kúpeľný dom stojaci na koloch, nábrežie s palmami a priestranné slnečné ulice pripomínajú eleganciu talianskych a francúzskych riviér. Radi sem chodia nielen miestni, ale aj turisti. Dlhú promenádu lemujú rybie reštaurácie s terasami a kaviarňami. Miestni obyvatelia sem radi chodia rybárčiť a ľudia, ktorí sa opaľujú, plávajú v mori alebo na lodiach, svojou činnosťou rybárov nerušia. Nábrežie je také dlhé, že si tu každý nájde voľné miesto.

Catania

 

Okrem toho, že je Catania druhým najväčším mestom po Palerme, je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Rozkladá sa na ploche 180 km2 a obýva ho približne 320 000 obyvateľov. Moderná Catania je situovaná na východnom pobreží Sicílie v blízkosti sopky Etna. V dôsledku toho bola zopárkrát poznačená zemetrasením. Už v roku 2002 bolo ale toto mesto zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s inými siedmimi sicílskymi mestami: Caltagirone, Militello in Val di Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa i Scicili. Ako je už známe, mesto existovalo už v roku 729 p. n. l. a nazývalo sa Katane. V roku 1669 Cataniu poznačil výbuch sopky a v roku 1693 ešte aj obrovské zemetrasenie, po ktorom sa postupne z trosiek premenila na dnešné moderné veľkomesto s mnohými stavbami z čierneho lávového kameňa. Jednou z hlavných ulíc je známa Via Etnea, no a na námestí sa nachádzajú odkryté pozostatky rímskeho amfiteátra z čiernej lávy. Symbolom tohto mesta je fontána so sochou slona, ktorá sa vyníma na námestí Piazza del Duomo. Obklopujú ho staré domy a Palazzo Tezzano. Okrem iného taktiež v blízkosti nájdeme divadlá, múzeá, mnoho pamiatok, trendové obchody či dokonca bary a kaviarne. Ďalšími pamiatkami sú hrad Castello Ursino, palác Palazzo Biscari i park Gloeni obľúbený predovšetkým u miestnych obyvateľov. Catania má aj svoj trh s názvom La Fiera medzi Piazza Stesicoro a námestím Piazza Carlo Alberto, ktorý ponúka nielen oblečenie, topánky, ale aj rozmanité morské živočíchy, ovocie a zeleninu. Zaujímavými sú výlety na miesta s tajuplnou atmosférou, ako sú Syrakúzy, Piazza Armerina, ale aj Agrigento a iné.

Selinunte

 

Staroveké mesto Selinunte - protipól Segesty - neprežilo storočie o nič lepšie ako jeho rival. Rozľahlosť územia s archeologickými ruinami potvrdzuje i fakt, že si návštevníci pri vchode môžu požičať mopedy. Mesto bolo v roku 409 p. n. l. zničené Kartágincami a nikdy nebolo obnovené, takže je dosť zložité sa v ruinách orientovať. Selinunte založili v roku 650 Gréci a šlo o najzápadnejšiu grécku kolóniu na Sicílii čiastočne obývanú Syrakúzanmi. Zničené bolo prvou púnskou vojnou a o zvyšok sa postarali zemetrasenia. Časť kameňov bola použitá na iné stavby. Od 18. storočia skúmali históriu mesta archeológovia, ale napriek tomu sa dodnes nevie, ktorým bohom bolo zasvätených osem chrámov. Trpezlivou prácou sa snažia poskladať kamene ako puzzle za pomoci počítačových modelov. V skutočnosti bol rekonštruovaný len jediný chrám - šlo zrejme o Chrám bohyne Héry. Najväčší z nich s pôdorysom 54x130 metrov bol zrejme postavený pre Apolóna. Jeho najvyšší stĺp meria 16 metrov. Niektoré stĺpy v pozostatkoch po akropole stále stoja, väčšina sa však už celkom rozpadla. Nad malou rybárskou dedinkou Marinella leží stredoveká veža Torre di Palace, odkiaľ je ponad ruiny nádherný výhľad. Po hlavnej ceste dlhej 400 metrov sa dá dostať k zvyškom podobným tých v Syrakúzach.

Citta del Mare

 

Pri súčasnom rozvoji turistického ruchu prirodzene na pobrežiach turistických letovísk nenájdeme len hotely, ale i apartmánové komplexy s obývačkou, kúpeľňou a vybavenou kuchyňou. Pred 25 rokmi bola na Sicílii prvým takýmto letoviskom Citta del Mare. Veľké apartmány s balkónmi, vynikajúce reštaurácie a športoviská stále lákajú mnoho turistov. Hlavou atrakciou je štvorúrovňový systém kĺzačiek objavujúci sa aj v znaku letoviska, v ktorom sa plavci kĺžu z jedného bazéna do druhého až nakoniec skončia v mori. O zábavu a odpočinok sa starajú tenisové kurty, minigolfové ihriská a najrôznejšie bazény.

Cefalú

 

Cefalú bolo kedysi rybárskym mestečkom situovaným v strede severného pobrežia Sicílie. Od susedného mesta Campofelice di Roccella je vzdialené 15 kilometrov a od hlavného mesta Palermo okolo 50. Nezabudnuteľným zážitkom je hlavne večerné Cefalú s vysvietenými obchodíkmi, reštauráciami a omamnou vôňou lákajúcimi kaviarňami. Na obrovskej skale La Rocca sa tu v dávnych dobách vypínal Dianin chrám. Typické zamotané stredoveké uličky dovedú dovolenkárov k azda najkrajšej pamiatke Cefalú - majestátnej normanskej katedrále vybudovanej v 12. storočí. Okrem obdivovania dávnych pamiatok si tu každý môže dobre oddýchnuť na udržiavaných piesočnatých plážach.

Sicília

 

Sicília je najväčší ostrov Talianska s rozlohou 25 708 km2, ktorý bol už pred stáročiami nazývaný ostrovom slnka predovšetkým pre svoje subtropické podnebie s horúcimi letami a miernymi zimami. Obýva ho okolo 5 043 083 obyvateľov a jeho symbolom je najväčšia doteraz činná sopka v Európe – Etna. Hlavným mestom je Palermo s približne 700 000 obyvateľmi. Úradným jazykom taliančina, menou euro. Jedinečná krása krajiny, pekné pláže, množstvo cenných antických pamiatok, medzi ktorými vynikajú zachovalé grécke chrámy aj originálne stavby z normanského obdobia, robí Sicíliu turisticky veľmi vyhľadávanou oblasťou po celý rok. Zvyšky antických gréckych miest v južnej časti Sicílie svedčia o tom, že bola už v tej dobe kvitnúcim ostrovom. V staroveku bola jednou z najvýznamnejších poľnohospodárskych oblastí Talianska a dodnes ju, zvlášť vo vnútrozemí, pokrývajú rozsiahle obilné lány. Z veľkého prístavu Reggio Calabria a Villa San Giovanni vedie do Messiny pravidelná lodná doprava, ktorá prepravuje i vlaky. Vzdialenosť zo SR do týchto prístavov je cca 2100 km. Letiská sa nachádzajú v Palerme a Catanii. Podľa správneho členenia sa Sicília delí na 9 provincií: Agrigento, Caltanissetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Syrakúzy a Trapani.

 

Lightbox Vlozit Vlozit toto video na vase stranky

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku:

 

Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Roma, Taliansko

Telefón: 0039 06 3671 52000039 06 3671 5200

Mobilný telefón: 0039 338 54320710039 338 5432071 (pohotovostná služba)

Fax: 0039 06 3671 5265, e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 
Kontrola vzdušného priestoru, dopravné lietadlá nad Európou
Reklamný prúžok
Dozviete sa odkiaľ a kam letí lietadlo nad vami a všetky informácie o letoch nad Európou.

Naši partneri:

Future Bass
Kompletné realizácie svadieb a iných udalostí. Dj's, program, starejší, ozvučenie, výzdoba, foto, video...
eShop.prevas.biz
Výhodné ceny, široký sortiment, rýchle dodanie tovaru...
Svadbazlasky.sk
Svadba a všetko, čo by ste o svadbe mali vedieť...
Grand Design
Svadobná výzdoba...
Kaštieľ Mošovce
To pravé miesto pre vašu svadbu, oslavu alebo inú príležitosť...

Valid XHTML and CSS.